Body leasing – co to jest?
Body leasing (zapisywany także jako bodyleasing lub body-leasing) to model współpracy, w którym firma wynajmuje specjalistów IT od zewnętrznego dostawcy na określony czas. To rozwiązanie pozwala na szybkie uzupełnienie zespołu projektowego o ekspertów z odpowiednimi kwalifikacjami. Jest to elastyczne podejście, które pomaga firmom w realizacji krótkoterminowych i długoterminowych projektów, bez konieczności zatrudniania pracowników na stałe.
Jak działa body leasing?
Body leasing opiera się na prostym mechanizmie: dostawca usług udostępnia specjalistów z różnych dziedzin IT, a klient ma pełną kontrolę nad pracą wynajętych ekspertów i zarządza nimi w ramach swoich projektów. Można go zatem porównać np. do wypożyczenia zawodnika do drużyny sportowej.
Dzięki temu firmy mogą:
- szybko zapełnić luki kompetencyjne;
- skalować zespoły w zależności od aktualnych potrzeb;
- unikać kosztów oraz opóźnień związanych z rekrutacją i szkoleniem.
Body leasing IT staje się coraz popularniejszy ze względu na oferowane korzyści. Sprawdza się szczególnie wtedy, gdy w organizacji niezbędne jest pozyskanie pracownika z konkretnymi umiejętnościami IT – np. do konkretnego projektu. Zewnętrzny konsultant nie tylko dostarcza odpowiednich kompetencji, ale może też zapewnić świeże spojrzenie na realizowane działania. Jednocześnie to Twoja organizacja ma pełną kontrolę nad jego pracą.
Czym bodyleasing różni się od zatrudnienia?
Rozwój branży IT sprawia, że zapotrzebowanie na nowe umiejętności i kompetencje w firmach jest duże. Tradycyjne formy zatrudnienia mogą natomiast nie odpowiadać na potrzeby tego dynamicznego środowiska. Ponadto specjaliści IT często są mobilni i poszukują nowych wyzwań oraz możliwości rozwoju.
Dlatego właśnie w branży IT body leasing tak szybko zyskuje na popularności. Pozwala on specjalistom pracować przy ciekawych projektach i nieustannie zdobywać nowe doświadczenia, a firmom zapewnia dostęp do specjalistycznej wiedzy bez skomplikowanych procesów rekrutacji, formalności i długotrwałego wdrażania nowych pracowników.
Co to jest outsourcing IT?
Outsourcing IT to model, w którym firma przekazuje realizację określonych zadań, projektów lub procesów zewnętrznemu dostawcy. W odróżnieniu od body leasingu, w outsourcingu odpowiedzialność za zarządzanie i realizację zadań spoczywa na zewnętrznym partnerze. Outsourcing jest bardzo popularną formą delegowania konkretnych zadań lub całych obszarów działalności – nie tylko w IT. Zapewnia bowiem wiele korzyści, począwszy od możliwości pozyskania specjalistycznej wiedzy i zasobów, a skończywszy na redukcji kosztów. Dowiedz się więcej z artykułu: Outsourcing IT – czemu się opłaca?
Body leasing a outsourcing IT – najważniejsze różnice
Zarówno body leasing, jak i outsourcing pozwalają korzystać z wiedzy ekspertów niezatrudnionych na stałe w Twojej organizacji. Istnieją jednak między nimi pewne zasadnicze różnice w kilku obszarach.
Body-leasing a outsourcing IT – zarządzanie i kontrola
Pierwszą zasadnicza różnica dotyczy obszaru zarządzania i kontroli nad pracownikami:
- w body leasingu to klient zarządza wynajętymi specjalistami, włączając ich do swoich zespołów; to rozwiązanie pozwala zatem na większą kontrolę nad personelem, ale też wymaga większych zasobów do tej kontroli;
- w outsourcingu IT dostawca usług zarządza całym procesem i nie wymaga kontroli, co eliminuje możliwość bieżącego nadzoru nad pracami, ale jednocześnie sprawia, że firma nie musi inwestować żadnych dodatkowych zasobów w ich realizację.
Body leasing a outsourcing IT – elastyczność
Rozwiązania różnią się też pod względem elastyczności:
- body leasing jest idealny, gdy firma potrzebuje czasowego wsparcia ekspertów i zapewnia pełną elastyczność w wykorzystaniu ich wiedzy; jest za to mniej elastyczny w zakresie liczby i kompetencji wykorzystywanych specjalistów już w trakcie trwania projektu;
- outsourcing IT jest natomiast odpowiedni dla projektów wymagających pełnej odpowiedzialności po stronie dostawcy; tym samym jest elastyczny w zakresie skali i kompetencji zespołu pracującego przy projekcie.
Body leasing a outsourcing IT – koszty
Innym ważnym obszarem są koszty. W przypadku body leasingu i outsourcingu są one naliczane w nieco inny sposób:
- body leasing może generować dodatkowe koszty nadzoru nad projetem, a także zapewnienia miejsca i narzędzi do pracy;
- outsourcing IT zapewnia kompleksowe rozwiązania, realizowane jako pakiet, dlatego jego koszty są bardziej przewidywalne.
Body leasing a outsourcing IT – szczegóły operacyjne i odpowiedzialność
Bodyleasing i outsourcing IT różnią się także pod względem aspektów operacyjnych i technicznych:
- body leasing zwykle wymaga od firmy znalezienia odpowiedniej osoby, wprowadzenia jej w projekt i strukturę organizacji, przeszkolenia oraz zarządzania codziennymi obowiązkami, dlatego z założenia jest bardziej skomplikowany pod względem operacyjnym;
- outsourcing IT nie wiąże się z tymi samymi wymaganiami, ponieważ za wszystkie szczegóły techniczne i operacyjne odpowiada dostawca usług IT.
W przypadku body leasingu to firma “wypożyczająca” pracownika odpowiada za pokierowanie pracami i ich rezultat, natomiast w outsourcingu ta odpowiedzialność spada na zewnętrzną firmę, której zlecono dane zadanie.
Zalety body leasingu
Body leasing to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w branży IT ze względu głównie na swoje liczne zalety, do których zaliczają się:
- elastyczność – możliwość dopasowania liczby specjalistów do bieżących potrzeb;
- szybkość – brak konieczności długotrwałych procesów rekrutacyjnych;
- koszty – niższe koszty niż zatrudnianie specjalistów na pełen etat;
- dostęp do unikalnych kompetencji – możliwość współpracy z ekspertami w wąskich dziedzinach.
- minimalne ryzyko – umowy są często krótkoterminowe, co minimalizuje ryzyko długofalowych zobowiązań.
Bodyleasing może być znakomitym rozwiązaniem dla firm, które dynamicznie się rozwijają i potrzebują merytorycznego wsparcia przy określonych projektach.
Zalety outsourcingu IT
“Klasyczny” outsourcing IT może być jednak równie skutecznym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku większych projektów. Jego główne zalety to:
- kompleksowość – dostawca odpowiada za cały proces realizacji projektu, bez konieczności stałego monitorowania czy zarządzania pracami;
- skalowalność – łatwe dostosowanie zakresu usług do potrzeb firmy;
- oszczędność czasu – eliminacja konieczności zarządzania zespołem technicznym;
- dostęp do najnowszych technologii – partnerzy outsourcingowi dysponują nie tylko odpowiednio przygotowanym personelem, ale też nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi;
- zarządzanie ryzykiem – odpowiedzialność za jakość i efekty leży po stronie dostawcy.
Outsourcing najczęściej wykorzystywany jest długoterminowo, choć może być też stosowany do oddelegowywania pojedynczych zadań w ramach krótkoterminowej współpracy.
Kiedy wybrać body leasing, a kiedy outsourcing IT?
Decyzja między body leasingiem a outsourcingiem IT zależy od wielu czynników, a w szczególności od konkretnych potrzeb firmy.
Body-leasing sprawdzi się, gdy:
- firma potrzebuje uzupełnienia zespołu o konkretnych specjalistów na krótki okres;
- w projekcie kluczowe jest zachowanie kontroli nad zespołem;
- budżet, czas lub inne czynniki nie pozwalają na zatrudnienie ekspertów na stałe.
Outsourcing IT będzie lepszym wyborem, gdy:
- projekt wymaga kompleksowego podejścia i zaawansowanych kompetencji;
- firma chce skoncentrować się na swoich kluczowych działaniach i oddelegować część zadań;
- firma nie jest pewna, jakich dokładnie specjalistów potrzebuje;
- zarządzanie zespołem technicznym nie jest możliwe wewnętrznie.
Outsourcing sprawdza się także w firmach, które nie mają własnego działu IT (lub jest on niewielki). W takim przypadku można też w pierwszej kolejności zdecydować się na doradztwo informatyczne lub audyt IT, które pomogą określić potrzeby.
Body leasing jest przeznaczony przede wszystkim dla firm z rozbudowanym sektorem IT. Sprawdza się w przypadku konkretnych oczekiwań i planów oraz wiedzy na temat sposobów realizacji zamierzonych celów. Dostarcza wsparcie w zakresie specjalistycznej wiedzy, ale wymaga odpowiedniego pokierowania realizacją działań.
Fyr-Systems – skorzystaj ze wsparcia naszych specjalistów
FYR-Systems oferuje zarówno bodyleasing, jak i outsourcing IT. Nasz zespół to eksperci o szerokich kompetencjach, którzy mogą wesprzeć Twoją firmę w kluczowych projektach IT. W szczególności zapewniamy kompleksowe wsparcie przy wdrażaniu zakupionego u nas sprzętu. Poza tym udzielamy szerokich konsultacji w zakresie infrastruktury informatycznej i pomagamy w automatycznym testowaniu oprogramowania. Zachęcamy do kontaktu – przy okazji rozmowy o naszym portfolio produktowym chętnie przedstawimy swoje kompetencje i podpowiemy, jak możemy służyć Twojej firmie wiedzą oraz umiejętnościami.
Alternatywa: szkolenia i budowanie kompetencji wewnętrznych
Alternatywą do body leasingu i outsourcingu może być organizacja szkoleń, które pomagają firmom budować kompetencje wewnętrzne i uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Inwestycja w rozwój pracowników to długoterminowe rozwiązanie, które przynosi liczne korzyści w postaci:
- zwiększonej efektywności zespołu – nowe umiejętności pozwalają na lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich;
- uniezależnienie od dostawców zewnętrznych – własny zespół może realizować złożone projekty, bez konieczności korzystania z body leasingu czy outsourcingu;
- wzrost zaangażowania – pracownicy cenią inwestycję w ich rozwój, co przekłada się na ich większą motywację i mniejszą rotację w zespole.
FYR-Systems wspiera firmy w realizacji projektów IT, także szkolenia. Skontaktuj się, aby poznać pełne możliwości współpracy!
FAQ
Co to jest body leasing?
Body leasing to model współpracy w IT, w którym firma wynajmuje od zewnętrznego dostawcy specjalistów na określony czas. Eksperci są włączani do zespołu klienta i podlegają jego zarządzaniu, co pozwala firmie na szybkie uzupełnienie braków kadrowych lub uzyskanie dostępu do unikalnych kompetencji.
Co to jest outsourcing IT?
Outsourcing IT polega na przekazaniu zewnętrznemu dostawcy realizacji określonych zadań, procesów lub projektów związanych z technologią informacyjną. W tym modelu to dostawca zarządza całym procesem i jest odpowiedzialny za dostarczenie wyników zgodnych z oczekiwaniami klienta..
Jakie są różnice między body-leasingiem a outsourcingiem IT?
Różnice między body-leasingiem a outsourcingiem IT przejawiają się w obszarach takich jak:
- zarządzanie – w body leasingu klient zarządza wynajętymi specjalistami, podczas gdy w outsourcingu to dostawca odpowiada za realizację projektu;
- elastyczność – body leasing oferuje konkretne wsparcie konkretnych specjalistów, podczas gdy outsourcing zapewnia kompleksową realizację zadania i jest elastyczny w zakresie doboru kompetencji czy narzędzi;
- koszty – body leasing generuje dodatkowe koszty zarządzania pracą specjalistów i wyposażenia ich w odpowiednie narzędzia, natomiast outsourcing eliminuje konieczność zarządzania zasobami wewnętrznymi;
- zakres odpowiedzialności – body leasing koncentruje się na dostarczaniu specjalistów, a outsourcing obejmuje pełne wykonanie zadań wraz z odpowiedzialnością za ich rezultaty.
Jakie są korzyści body leasingu?
Body leasing oferuje wiele korzyści. Zapewnia dostęp do ekspertów w danej dziedzinie, a jednocześnie jest elastyczny i nie wymaga organizacji długotrwałych procesów rekrutacyjnych. Pomaga też redukować koszty, ponieważ zwykle jest tańszy niż zatrudnienie pracownika na etat. Atutem tego rozwiązania może być też możliwość zachowania pełnej kontroli nad zespołem i sposobem realizacji projektu.
Jakie są korzyści outsourcingu IT?
Outsourcing IT zapewnia kompleksową realizację danego projektu czy zadania i nie wymaga kontroli ze strony zleceniodawcy. Tym samym przekłada się na oszczędność czasu i zasobów. Daje dostęp nie tylko do wiedzy, ale również zaawansowanych rozwiązań technicznych i przenosi odpowiedzialność za realizację zadania na zewnętrznego dostawcę. Tym samym w wielu przypadkach może być bardzo korzystnym rozwiązaniem.
Kiedy warto wybrać body leasing?
Body leasing jest odpowiedni w sytuacjach, gdy:
- firma potrzebuje wsparcia specjalistów na krótki okres.
- firma chce zachować pełną kontrolę nad zarządzaniem zespołem.
- w projekcie brakuje konkretnych kompetencji, które można szybko uzupełnić.
- budżet pozwala na czasowe wynajęcie ekspertów, ale nie na zatrudnienie ich na stałe.
Kiedy warto wybrać outsourcing IT?
Outsourcing IT sprawdza się, gdy:
- projekt wymaga kompleksowego podejścia i zaawansowanych kompetencji;
- firma chce skoncentrować się na swoich kluczowych działaniach, a pozostałe zadania powierzyć zewnętrznemu dostawcy;
- wewnętrzne zasoby są niewystarczające do realizacji projektu.
- zarządzanie procesem wymaga dużego nakładu czasu i specjalistycznej wiedzy.
Jakie są koszty body leasingu w porównaniu do outsourcingu?
Body leasing i outsourcing różnią się strukturą kosztów. W tym pierwszym modelu koszty podstawowe zwykle są niższe. Trzeba jednak brać pod uwagę dodatkowe koszty związane m.in. z zarządzaniem pracą “wypożyczonych” specjalistów czy też zapewnieniem im odpowiednich narzędzi pracy. W przypadku outsourcingu koszty są wyższe, ale zwykle określone z góry, a więc bardziej przewidywalne.
Jak zarządzać zespołem przy body leasingu?
Aby efektywnie zarządzać zespołem przy body leasingu:
- określ jasne cele – zdefiniuj, czego oczekujesz od wynajętych specjalistów;
- zapewnij onboarding – wprowadź ekspertów w specyfikę projektu i procesy w firmie;
- zarządzaj komunikacją – utrzymuj regularny kontakt i monitoruj postępy;
- stosuj narzędzia wspierające – wykorzystaj platformy do zarządzania projektami;
- monitoruj efektywność – ustal jasne wskaźniki KPI i regularnie je analizuj.
Dzięki temu zwiększysz szansę swojego zespołu na skuteczną realizację projektu oraz zminimalizujesz koszty operacyjne.
Jak outsourcing IT wpływa na wewnętrzne struktury organizacji?
Outsourcing IT może znacząco wpłynąć na wewnętrzne struktury firmy, np. poprzez odciążenie działów IT: Wewnętrzne zespoły mogą skoncentrować się na kluczowych zadaniach, zamiast na projektach pobocznych, co wpływa również na optymalizację procesów i zwiększenie efektywności. Tym samym outsourcing IT często wpływa na redukcję kosztów operacyjnych. Współpraca z zewnętrznym dostawcą może ponadto wymagać dostosowania procesów i komunikacji i zmiany kultury organizacyjnej w firmie.