HPC / Serwery

Czym jest High Performance Computing (HPC)?

Systemy obliczeniowe dużej skali używane są od dziesięcioleci w ośrodkach akademickich. Nauka wykorzystuje HPC na przykład, by prognozować pogodę czy przeprowadzać skomplikowane obliczenia związane z mechaniką kwantową. Wiele z przełomowych odkryć w dziedzinie fizyki, chemii i matematyki z ostatnich lat możliwych było dzięki zastosowaniu nowoczesnych, wydajnych superkomputerów. Sprzęt i oprogramowanie High Performance Computing stały się bardziej dostępne, stąd rosnący popyt na wykorzystywanie ich potencjału także w biznesie. Współczesne systemy HPC pracują na ogromnych ilościach danych, wykorzystując do ich analizy sztuczną inteligencję (AI).

High Performance Computing składa się z kilku węzłów połączonych w klaster lub superkomputer, który może przetwarzać dane równolegle. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie zaawansowanej analizy danych, wnioskowania AI i innych operacji intensywnych obliczeniowo. Zastosowanie nowoczesnych procesorów, zaawansowanej pamięci masowej i operacyjnej RAM oraz wydajnej komunikacji pozwala na efektywną współpracę węzłów i osiągnięcie niebywałej mocy obliczeniowej. Serwery budowane są w oparciu o architektury Dell PowerEdge, IBM Power lub IBM zSystems/LinuxONE, choć trzeba zaznaczyć, że ta ostatnia znacząco różni się od typowego sprzętu HPC, co jest wyjaśnione poniżej.

Superkomputer i HPC w biznesie

High Performance Computing ma zastosowanie niemal we wszystkich branżach, od przemysłu wydobywczego po sektor finansowy. Superkomputery przyspieszają proces projektowania, optymalizacji logistyki, symulacji zmiennych warunków na rynkach. Przedsiębiorstwo, które pracuje na wydajnych systemach HPC, odznacza się konkurencyjnością. Superkomputery zapewniają zwiększenie efektywności operacyjnej, jak również dokładniejsze i szybsze przeprowadzanie analiz, co pozwala na przyspieszenie rozwoju biznesu.

Infrastruktura IT, której możesz zaufać

W zależności od potrzeb danej organizacji wskazujemy jedno z trzech rozwiązań światowej klasy: Dell PowerEdge, IBM Power lub IBM zSystems/LinuxONE.

Architektura Dell PowerEdge x86 to powszechnie używana seria serwerów w świecie IT. W HPC wykorzystywane są ze względu na swoją wydajność, skalowalność i elastyczność. Procesory Intel gwarantują wysoką moc obliczeniową, dynamiczne zarządzanie energią, wielowątkowość, a także wiele innych zaawansowanych funkcji. Serwer Dell PowerEdge pozwala na sprawne administrowanie w środowiskach HPC. Ponadto serwery te wyposażone są w systemy redundancji zasilania, pamięci masowej i sieci.

IBM Power to równie często stosowana architektura w systemach HPC. Serwery te zaprojektowano, by gwarantowały użytkownikom wysoką wydajność i efektywne obsługiwanie obciążeń równoległych. IBM Power dostępny w formie klastrów pozwala na łatwe skalowanie zasobów obliczeniowych. Dodawanie większej liczby procesorów czy pamięci RAM pozwala na zwiększenie wydajności. Przetwarzanie potokowe i wysoka przepustowość danych umożliwiają obsługę zaawansowanych procesów HPC.

Architektura IBM zSystems/LinuxONE wymyka się standardowemu pojęciu HPC. Nie służy ona bowiem do wykonywania niezwykle skomplikowanych obliczeń matematycznych, lecz przoduje ona w obsłudze wielkich strumieni relatywnie prostych operacji, czyli transakcji. Taka specyfikacja ma szerokie zastosowanie w środowiskach biznesowych, na przykład w bankach, firmach ubezpieczeniowych i innych, dużych organizacjach. Technologia ta pozwala na zarządzanie dużą ilością danych, błyskawiczne przetwarzanie transakcji i obsługę dużych obciążeń. Niezmienną cechą IBM zSystems/LinuxONE pozostaje wyjątkowa niezawodność z uwagi na zastosowanie zaawansowanych mechanizmów redundancji.

Inne rozwiązania

HCI

Projektujemy skalowalne rozwiązania hiperkonwergentne na platformie Dell VxRail w oparciu o technologię wirtualizacji VMware.

Dowiedz się więcej

VDI

Dostarczamy kompleksową wirtualizację stacji roboczych zbudowanych w oparciu o technologię VMware Horizon na platformach firmy Dell.

Dowiedz się więcej

LinuxONE

Pomagamy integrować maszyny IBM LinuxONE, łączące w sobie wydajność, bezpieczeństwo i niezawodność komputerów mainframe z otwartością i wygodą systemu Linux.

Dowiedz się więcej

Zapytaj o ofertę

W przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości, zapotrzebowania na ofertę, czy konsultacje – jesteśmy do Twojej dyspozycji!

 

+48 513 130 332

kontakt@fyr-systems.pl

    w celach marketingowych i oświadczam, że zostałem poinformowany o możliwości wglądu, poprawiania oraz zwrócenia się z żądaniem ich usunięcia. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez umieszczenie ich w bazie danych FYR-SYSTEMS Sp. z o. o., z siedzibą w Warszawie, 01-563, ul. A. Felińskiego 46/2, na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku.