Storage
Jaką pamięć masową wybrać dla firmy?
Skuteczne przetwarzanie danych oraz ich gromadzenie stanowi podstawę funkcjonowania wielu organizacji. Wśród proponowanych przez nas rozwiązań znajdują się macierze dyskowe, dyski SSD oraz dyski sieciowe NAS. Odpowiedni serwer pamięci masowej zapewni sprawną komunikację z całą infrastrukturą IT i zwiększy konkurencyjność przedsiębiorstwa.
Dyski sieciowe NAS (Network Attached Storage) umożliwiają przechowywanie i udostępnianie danych w sieci lokalnej, a więc najczęściej w obrębie jednego budynku. Składają się z wielu dysków twardych i w każdej chwili można w prosty sposób rozbudować przestrzeń dyskową. Dyski sieciowe NAS to rozwiązanie łatwe w konfiguracji, a ich cechą jest szybki dostęp do zapisanych na nich danych.
To dobre rozwiązanie dla mniejszych przedsiębiorstw, ponieważ dysk sieciowy NAS pozwala usprawnić pracę całej organizacji i scentralizować miejsce przechowywania ważnych informacji. Ponadto zastosowanie dysków sieciowych NAS zwiększa bezpieczeństwo danych cyfrowych przetwarzanych przez organizację. Szyfrowanie plików sprawia, że nieautoryzowany dostęp do nich jest niemożliwy, nawet jeżeli osoba niepowołana wykradnie jakiekolwiek urządzenie podpięte do sieci lokalnej. To rozwiązanie nie wymaga dużej inwestycji, a jego wdrożenie jest proste i szybkie.
Macierz dyskowa to zaawansowany rodzaj pamięci masowej, składający się z zestawu fizycznych dysków twardych. Mogą obsługiwać znacznie większą pojemność niż pojedyncze dyski dzięki mechanizmowi deduplikacji lub kompresji danych, a ponadto rozbudowa macierzy jest bardzo prosta. Wysoka skalowalność tej technologii pozwala na zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na przestrzeń do przechowywania danych. Pojemność macierzy dyskowych może sięgać nawet petabajtów. Tak duża pamięć masowa w zupełności wystarczy, by sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających organizacji.
Ponadto macierze dyskowe odznaczają się wysoką wydajnością w zakresie zapisu danych i ich odczytu. Wszystkie operacje toczą się bardzo szybko dzięki równoczesnej pracy wielu dysków. Redundancja danych zapewnia bezawaryjność, gdyż pliki z uszkodzonego dysku są odtwarzane i bezpiecznie zapisywane na innym dostępnym. Zarządzanie zapisanymi informacjami jest bardzo proste dzięki możliwości tworzenia woluminów, a także przydzielaniu zasobów według potrzeb. Ten niezawodny system wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wydajne i szybkie rozwiązanie z zakresu pamięci masowej. Pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przechowywanie ich, a także stanowi idealne uzupełnienie pracy serwerów.
Dyski SSD (Solid State Drive) wyróżniają się wyjątkowo krótkim czasem dostępu do danych i szybkim transferem. Serwery pamięci masowej oparte o tę technologię działają błyskawicznie, a operacje zapisu i odczytu są bardziej responsywne. Urządzenia te nie posiadają w swojej konstrukcji ruchomych elementów, które występują w klasycznych dyskach twardych. Dzięki temu dyski SSD są bardziej odporne na wstrząsy i inne uszkodzenia mechaniczne, a ponadto działają niemal bez hałasu. To wygodne i bardzo wydajne rozwiązanie pamięci masowej, które daje możliwość dostępu do danych z różnych urządzeń. Kompaktowość dysków SSD sprawia, że są one najchętniej wykorzystywane do tworzenia mobilnych magazynów danych.